Історія міста Дубно

Місто Дубно одне з найдавніших і найгарніших міст Рівненської області. Магдебурзьке право було йому надано ще в далекому 1458 р.Існує переказ, який оповідає про село Дубенка, яке з часом переросло в місто Дубен. Саме під такою назвою воно згадується в Іпатіївському літописі під 1100 р. Проте 1100-й рік не є датою заснування.

Археологічними розкопками кінця XIX — дев’яностих років XX ст. доведена більш давня дата появи міста. Так, у 1896 році під час копання ровів для фундаменту будинку в передмісті було виявлено поховання кома-рівської культури, а у 1943 році – черняхівської..
Дубен згадувався цьому літописі у зв’язку з осліпленням Давидом Ігоровичем іншого руського князя – Василька. Тоді Дубен був власністю згаданого князя Давида. Давні і сучасна назва міста пов’язана із Дубовими лісами, серед яких воно розташоване.
До 1240 р., в якому відбувся руйнівний для місто напад татар Дубно не мало постійного власника. Досить часто воно переходило з одних рук в інші. Проте з 1340 р. Дубно почало перебувати у складі Литви. Цей період в житті Дубна був епохою великого культурного розвитку. Саме в цей час було написане знамените «Дубнівське Четвероєвангеліє». Економіка ж міста підносилася за рахунок розвитку ремесел і активній торгівлі. У 1666 році в Дуні нараховувалося чотири цехи: ткацький, ковальський, шевський, золота-рський.
Під час Національно-визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького містяни радо вітали загони Миколи Кривоноса, а деякі з селяни із сусідніх сіл приєднались до козаків і боролися проти шляхти. В самому місті повстанці розгромили польських вояків, які охороняли табір, котрий рухався до Сокаля. Козаки захопили коней, вози та інші цінності.
У вересні 1705 року Іван Мазепа разом зі своїм писарем Пилипом Орликом перебував у Дубні
Після 3 поділу Речі Посполитої (1795) Дубно стало частиною Російської імперії.
У 1917 році Дубенщина входить до складу Української Народної Республіки, а після Ризького договору 18 березня 1921 – до Польскої держави.
Під час останніх днів червня 1941 р. поблизу Дубна відбулася найбільша танкова битва початкового етапу    війни. Тут воювало більше 3000 танків з радянського і німецького боків.
Дубно дуже багате на історичні та архітектурні пам’ятки. Насамперед це – знаменитий Дубенський замок. Офіційно вважається, що спорудження тепер існуючої твердині розпочалося 1492 р. На території замку розташовані 2 палаци. З колишніх міських брам в Дубно збереглася Луцька, яка є унікальним зразком архітектурного будівництва, аналогів якому на Волині нема. Серед давніх сакральних споруд – синагога, бернардинський та кармелітський кляштори, а також Спасо-Преображенська церква.

Close Menu